
Шпитси ҷопонӣ
Шпитси Японӣ (Japanese Spitz) ҳамроҳи меҳрубон ва шодмонест бо пӯсти сафеди дурахшон ва хислати содиқу оиладӯсташ.
- Size
- Хурд
- Lifespan
- 12–16 years
- Origin
- Япония
- Temperament
- Меҳрубон
- Standard colors
- Сафед
Characteristics
Coat and grooming
How the Шпитси ҷопонӣ coat is built, and what that means when you groom it.
- Қабатҳои пашм
- Пашми дуқабата
- Сохти мӯй
- Махмалӣ
- Дарозии мӯй
- Дароз
- Рехтани мӯй
- Рехтани мавсимӣ
Grooming guidance
Хатарнок: A Шпитси ҷопонӣ should not be shaved.
Қабати зерин гармиро ҳамон қадар нигоҳ медорад, ки сардиро, ва мӯйи болоӣ пӯстро аз офтоб ва газидани ҳашарот муҳофизат мекунад. Тарошидани тамоми пашм ҳар дуро мегирад. Он аксар вақт доғ-доғ, нарм ё бо ранги дигар мерӯяд ва дар баъзе ҳайвонҳо мӯйи муҳофиз дигар ҳеҷ гоҳ дуруст барнамегардад. Қабати зеринро шона кунед, на ин ки бибуред.
Эҳтиёт: A Шпитси ҷопонӣ coat mats easily.
Мӯйи борик ё дароз дар таги пашм, дур аз чашм, печида мешавад ва гиреҳҳо сахт шуда пӯстро мекашанд. Шона бояд қисм ба қисм то реша расад, на танҳо аз рӯйи сатҳ гузарад.
Барои маълумот: A Шпитси ҷопонӣ drops its undercoat in heavy bursts.
Қабати зерин дар тӯли чанд ҳафта бо мавҷҳои сахт мебарояд. Шонаи махсуси қабати зерин ё оббозӣ ва сипас хушк кардани дурусти бод онро назар ба шонакунии ҳаррӯза хеле тезтар мебарорад. Кӯтоҳ кардани пашм ин ҷо роҳи кӯтоҳ нест.
Шпитси ҷопонӣ colors and patterns
What each club's breed standard says about every Шпитси ҷопонӣ color and pattern. Point at a ruling to see the club's own wording.
Breed standards describe the Шпитси ҷопонӣ in Сафед. Standard patterns: Якранг.
| Color or pattern | FCI | AKC | UKC | KC | KUSA |
|---|---|---|---|---|---|
| Сафед | Стандартӣ (“pure white”) | Стандартӣ (“White”) | Стандартӣ (“pure white”) | Стандартӣ (“pure white”) | Стандартӣ (“pure white”) |
| Албинос | Эътирофнашуда | Эътирофнашуда | Радкунанда (“albinism”) | Эътирофнашуда | Эътирофнашуда |
| Patterns | |||||
| Якранг | Стандартӣ (“pure white”) | Стандартӣ (“White”) | Стандартӣ (“pure white”) | Стандартӣ (“pure white”) | Стандартӣ (“pure white”) |
| Color or pattern | FCI | AKC | UKC | KC | KUSA |
|---|---|---|---|---|---|
| Қаҳваранги торик | Стандартӣ (“dark in colour”) | Стандартӣ (“dark in colour”) | Стандартӣ (“dark in color”) | Стандартӣ (“dark”) | Стандартӣ (“dark in colour”) |
| Color or pattern | FCI | AKC | UKC | KC | KUSA |
|---|---|---|---|---|---|
| Сиёҳ | Стандартӣ (“small, round and black”) | Стандартӣ (“small, round and black”) | Стандартӣ (“small, round, and black”) | Стандартӣ (“a small, black, round nose”) | Стандартӣ (“small, round, and black”) |
What the rulings mean
- Стандартӣ
- Described by the club's breed standard.
- Радкунанда
- The club's breed standard disqualifies an animal of this color or pattern.
- Эътирофнашуда
- The club does not accept this color or pattern for the breed.
Color changes
How a Шпитси ҷопонӣ's colors can change over its life.
Сафедchanges toЧол
Пашм · Бо синну сол · from 2 weeks
Сиёҳchanges toБинии барфӣ
Бинӣ · Бо фасл · can change back
Сиёҳchanges toГулобӣ
Бинӣ · Бо фасл · can change back
Sources
Each ruling comes from the club's published breed standard or color list.
Дар бораи Спитси Ҷопонӣ
Спитси Ҷопонӣ саги хурди сафедпашми ҳамроҳӣ аз Ҷопон аст, ки бо хислати меҳрубону шодмонаш ва алоқаи қавӣ бо оила маъруф аст.
Спитси Ҷопонӣ саги хурди ҳамроҳӣ буда, дар ибтидои асри ХХ дар Ҷопон ба вуҷуд омадааст. Он мӯинаи дукабатаи сафеди пок, пуштаки нӯгтез, гӯшҳои секунҷаи рост ва думи пуркаки болои пушт дорад. Саги балоғатрасида одатан аз 30 то 38 сантиметр дар қад буда, вазнаш тахминан аз 5 то 10 килограмм аст, ки ин зотро комилан ба гурӯҳи сагҳои хурдҷусса дохил мекунад.
Ин зот меҳрубон ва бозингар аст. Он бо одамоне, ки якҷоя зиндагӣ мекунад, робитаи наздик барқарор менамояд ва майл дорад, ки тӯли рӯз дар канори онҳо бошад. Бо вуҷуди ҷуссаи хурд, Спитси Ҷопонӣ ҳушёр буда, барои огоҳ кардан аз меҳмонон вағ мезанад, ки ин ӯро посбони хуб мегардонад. Одатан бо кӯдакон хуб муносибат мекунад ва агар дуруст шинос карда шавад, бо дигар ҳайвонҳои хонагӣ мутобиқ мешавад.
Мӯинаи он зоҳиран нигоҳубини зиёд металабад, вале хок ва гардро ба осонӣ мепартояд ва нисбат ба намуди зоҳириаш камтар меҳнат металабад. Ин зот барои соҳибоне мувофиқ аст, ки саги содиқи хонагӣ мехоҳанд ва метавонанд ба он ҳамроҳии мунтазам ва машқи мӯътадили ҳаррӯза диҳанд.
| Хусусият | Тафсил |
|---|---|
| Пайдоиш | Ҷопон |
| Андоза | Хурд (тахминан 5 то 10 кг) |
| Мӯҳлати умр | 12 то 16 сол |
| Гурӯҳ / вазифа | Саги ҳамроҳ |
| Бо кӣ мувофиқ аст | Кӯдакон, оилаҳо, дигар ҳайвонҳо бо шиносоии дуруст |
Ба кӣ мувофиқ аст
Спитси Ҷопонӣ барои оилаҳо, ҳамсарон ва одамони танҳое, ки аксар вақт дар хонаанд ё метавонанд сагро барои муддати дароз танҳо намонанд, мувофиқ аст. Он ҳам дар хонаҳои чандошёна ва ҳам дар хонаҳои алоҳида, ба шарте ки сайру гашти ҳаррӯза ва бозӣ таъмин шавад, хуб зиндагӣ мекунад. Касоне, ки саги ором мехоҳанд, бояд донанд, ки ин зот ба садоҳои ношинос ҳушёр ва пурсадо аст, ҳарчанд бо тамрин вағзаниро кам кардан мумкин аст.
Таърих ва пайдоиш
Спитси Ҷопонӣ дар солҳои 1920 ва 1930 дар Ҷопон аз сагҳои сафеди воридотии навъи спитс парвариш ёфтааст ва стандарти зот пас аз Ҷанги Дуюми Ҷаҳонӣ таъин шудааст.
Спитси Ҷопонӣ дар давоми солҳои 1920 ва 1930 дар Ҷопон таҳия шудааст. Парваришгарон аз сагҳои сафеди навъи спитс, ки ба кишвар оварда шуда буданд, кор мегирифтанд, ва Спитси немисии сафед аз ҷумлаи сагҳои асосии ба ҳисоб гирифташуда мебошад. То охири солҳои 1930 боз сагҳои хурди сафеди спитс аз минтақаҳои дигар ворид карда шуданд, то доираи насли парвариш васеъ шавад.
Мақсад офаридани саги хурди устувори ҳамроҳ бо мӯинаи тозаи сафед ва хислати баробар буд. Парваришгарон дар давоми якчанд насл андоза, сифати мӯина ва хислатро интихоб карданд, то навъи якхела устувор гардад.
Клуби Кинологии Ҷопон соли 1948 стандарти ягонаи зотро нашр кард, пас аз он ки Ҷанги Дуюми Ҷаҳонӣ рушди қаблиро вақфа дод. Аз он вақт ин зот на ҳамчун навъи минтақавӣ, балки ҳамчун зоти алоҳидаи сагҳои ҳамроҳи Ҷопонӣ мустаҳкам гардид.
Дар нимаи дуюми асри ХХ Спитси Ҷопонӣ аз ҳудуди Ҷопон берун паҳн шуд ва аз ҷониби клубҳои кинологии якчанд кишвар эътироф гирифт. Он дар Ҷопон ҳамчун ҳамроҳи маҳбуби оилавӣ боқӣ мемонад ва дар сатҳи байналмилалӣ низ пайравони устувор дорад.
Намуди зоҳирӣ ва стандарти зот
Спитси Ҷопонӣ саги хурд ва тахминан мураббаъшакл буда, мӯинаи дукабатаи сафеди пок, пуштаки нӯгтез, гӯшҳои рост ва думи болои пушт дорад.
Спитси Ҷопонӣ андоми мутаносиб ва каме мураббаъ дорад, бо сари гунбазмонанд, пуштаки нӯгтез ва гӯшҳои хурди секунҷа, ки рост меистанд. Чашмонаш сиёҳранг, байзашакл ва каме моил ҷойгиранд, бинии сиёҳ ва лабҳо бар зидди мӯинаи сафед контрасти равшан ба вуҷуд меоранд. Дум баланд ҷойгир шуда, дар болои пушт печонида, бо мӯи дарози паҳншуда ҳамл карда мешавад.
Мӯина хусусияти асосии зот аст. Он аз мӯи берунии рост ва бархоставу зери он аз мӯи зичи кӯтоҳ иборат аст, ки дар атрофи гардан дарозтарин буда, шакли ёқа мегирад, ва дар рӯй, гӯшҳо ва пойҳои поёнӣ кӯтоҳтар аст.
| Хусусият | Стандарт |
|---|---|
| Қад | Нарҳо тахминан 30 то 38 см; модаҳо каме хурдтар |
| Вазн | Тахминан 5 то 10 кг |
| Мӯина | Дукабата: мӯи берунии рости бархоста, зерпӯшти зич |
| Ранг | Танҳо сафеди пок |
| Чашмон | Сиёҳ, байзашакл, каме моил, бо канораи сиёҳ |
Мӯина ва ранг
Ранг танҳо сафеди пок буда, бидуни ҳеҷ гуна доғ аст. Стандарт танҳо рангро сафед қабул мекунад, аз ин рӯ ҳар гуна дигар ранг тибқи стандарти зот нуқсон ба ҳисоб меравад. Мӯинаи дукабата обу гардро дафъ мекунад, ва мӯи сафед аксар вақт бо камтарин заҳмат тоза менамояд. Зерпӯшт дар давраи резиши мавсимӣ бисёр мерезад, дар ҳоле ки мӯи берунӣ дар боқимондаи сол шакли пуркаки хосси зотро нигоҳ медорад.
Хислат ва рафтор
Спитси Ҷопонӣ меҳрубон, бозингар ва ба оилааш содиқ аст, нисбат ба бегонагон ҳушёр буда, одатан бо кӯдакон ва дигар ҳайвонҳо хуб муносибат мекунад.
Спитси Ҷопонӣ саги шодмон ва меҳрубонест, ки бо аҳли хонаводаи худ робитаи қавӣ барқарор мекунад. Он майл дорад, ки аъзои оиларо аз як ҳуҷра ба ҳуҷраи дигар пайгирӣ кунад ва аз иштирок дар фаъолияти ҳаррӯза лаззат мебарад. Ин зот то синни калонсолӣ бозингар боқӣ мемонад ва ба таваҷҷуҳ бо энергия ва гармӣ ҷавоб медиҳад.
Бо оила он содиқ ва мулоим аст ва агар дар канори кӯдакон бузург шавад, одатан сабур ва хуб муносибат мекунад. Бо бегонагон ҳушёр аст, на хашмгин. Ин зот ба омадани одамони нав диққат медиҳад ва барои огоҳонидан вағ мезанад, ки ӯро посбони боэътимод мегардонад, ҳарчанд пас аз қабули меҳмон одатан ором мешавад. Бо дигар сагу гурба, агар шиносоӣ бо оромӣ гузаронида шавад, дӯстона рафтор мекунад.
Спитси Ҷопонӣ намехоҳад, ки муддати дароз танҳо монад ва агар ҷудо карда шавад, метавонад ноором ё пурсадо гардад. Иҷтимоикунонии барвақт ба он кӯмак мекунад, ки боэътимод бимонад ва вағзании изофиро кам кунад.
| Хислат | Баҳо |
|---|---|
| Меҳрубонӣ | 5 |
| Энергия | 3 |
| Омӯзишпазирӣ | 4 |
| Пурсадоӣ | 4 |
| Резиши мӯй | 4 |
Нигоҳубин ва тимори мӯина
Спитси Ҷопонӣ бояд мунтазам шона карда шавад, машқи мӯътадили ҳаррӯза ва ҳамроҳӣ гирад, дар давраи резиши мавсимии мӯина бошад тимори бештар лозим аст.
Тимори мӯина
- Ду то се бор дар як ҳафта шона кунед, то зерпӯшт бардошта шавад ва гиреҳ пайдо нашавад, бахусус дар паси гӯшҳо ва болои тана.
- Дар давраи резиши мавсимӣ, ки одатан ду бор дар як сол рух медиҳад, ҳар рӯз шона кунед.
- Танҳо вақте ки лозим аст, ҳаммом кунонед; сохти мӯина гардро ба осонӣ мепартояд ва ҳаммоми аз ҳад зиёд пӯстро хушк мекунад.
- Нохунҳоро ҳар чанд ҳафта як бор кӯтоҳ кунед ва гӯшҳоро аз ифлосӣ санҷед.
- Барои дастгирии саломатии дандон, ки дар зотҳои хурд маъмул аст, дандонҳоро якчанд бор дар як ҳафта тоза кунед.
Машқ
- Ҳар рӯз тахминан 30 то 60 дақиқа фаъолият тавассути сайругашт ва бозӣ таъмин кунед.
- Бозиҳое чун овардани чиз ё машғулиятҳои кӯтоҳи омӯзиш илова кунед, то зеҳни зирраки зот истифода шавад.
- Дар гармии шадид аз машқи вазнин худдорӣ кунед, зеро мӯинаи дукабата гармиро нигоҳ медорад.
Муҳити зист
Спитси Ҷопонӣ ба хонаҳои чандошёна ва алоҳида мутобиқ мешавад, ба шарте ки сайругашти ҳаррӯза ва ҳамроҳӣ таъмин бошад. Ин саги хонагист ва бояд бо оила зиндагӣ кунад, на дар берун. Ба сабаби мӯинаи зичаш ин зот ҳавои сардро нисбат ба гармӣ беҳтар таҳаммул мекунад.
Ғизо ва хӯрокдиҳӣ
Спитси Ҷопонӣ ба ғизои андозагирифташудаи босифат барои зотҳои хурд, тақсимшуда ба хӯрокҳои ҳаррӯза, ниёз дорад, то аз фарбеҳии барзиёд пешгирӣ шавад.
Спитси Ҷопонӣ бо ғизои комил ва мутавозине, ки барои зотҳои хурд таҳия шудааст, хуб рушд мекунад. Хӯрокеро интихоб кунед, ки ба марҳилаи ҳаёти саг мувофиқ бошад, дорои сарчашмаҳои муайяни сафеда ва равғани назоратшаванда. Азбаски зот хурд буда, ниёзи ғизоияш кам аст, ба ҷои хӯрокдиҳии озод миқдорро чен кунед ва сагро мунтазам вазн кунед, то афзоиши вазн барвақт муайян шавад.
| Марҳилаи ҳаёт | Миқдор дар як рӯз | Хӯрокҳо |
|---|---|---|
| Кучук (2 то 6 моҳа) | Мувофиқи роҳнамои маҳсулот барои вазн | 3 то 4 |
| Наврас (6 то 12 моҳа) | Мувофиқи роҳнамои маҳсулот барои вазн | 2 то 3 |
| Калонсол | Тахминан 3/4 то 1 1/2 пиёла хӯроки хушк | 2 |
| Пиронсол | Каме камтар; вазнро назорат кунед | 2 |
Ширинӣ ва иловаҳои ғизоӣ
Ширинӣ бояд танҳо тахминан 10 фоизи калорияи ҳаррӯзаро ташкил диҳад ва аз хӯрок кам карда шавад, то хӯрокдиҳии барзиёд пешгирӣ шавад. Оби тоза бояд ҳамеша дастрас бошад. Аксари сагҳои Спитси Ҷопонӣ, ки ғизои комил мегиранд, ба иловаҳо ниёз надоранд; онҳоро танҳо бо маслиҳати духтури байторӣ илова кунед, масалан барои дастгирии буғумҳо дар сагҳои калонсол.
Саломатӣ ва бемориҳои маъмул
Спитси Ҷопонӣ умуман саги солим буда, мӯҳлати умраш 12 то 16 сол аст; ҷойивазкунии коса, бемориҳои чашм ва дандон аз мушкилоти назаррас мебошанд.
Спитси Ҷопонӣ зоти умуман солим буда, мӯҳлати одатии умраш 12 то 16 сол аст. Мисли бисёр сагҳои хурд, он метавонад мушкилоти зону ва дандон дошта бошад, ва дар зот якчанд бемории чашм мушоҳида мешавад. Харидан аз парваришгароне, ки насли худро тафтиш мекунанд, ва риояи мунтазами нигоҳубини байторӣ ба кам кардани хатар кӯмак мекунанд.
| Бемор | Аломатҳо | Тавзеҳ |
|---|---|---|
| Ҷойивазкунии коса | Рафтори ҷаҳиш, лангии гоҳ-гоҳии пои қафо | Дар зотҳои хурд маъмул; аз сабук то ҷарроҳӣ фарқ мекунад |
| Атрофияи прогрессивии тӯр | Кӯрии шабона, паст шудани биниш | Бемории меросии чашм; муоина имконпазир аст |
| Обравии чашм / доғи ашк | Чашмони обакӣ, доғ дар кунҷи дарунӣ | Аксаран зоҳирӣ; бояд басташавии маҷрои ашкро истисно кард |
| Бемории дандон | Бӯи бади даҳон, ҷило, сурхии лунҷ | Дар зотҳои хурд бисёр рух медиҳад; бо нигоҳубини хонагӣ пешгирӣ мешавад |
Нигоҳубини пешгирикунанда
- Ваксинаҳои асосӣ ва назорати паразитҳоро сари вақт нигоҳ доред.
- Ҳар сол муоинаи байторӣ гузаронед, барои сагҳои пиронсол ду бор дар сол.
- Барномаи мунтазами тимори дандонро бо шонакунии доимӣ ва тозакунии касбӣ, тибқи маслиҳат, нигоҳ доред.
- Вазни сагро сабук нигоҳ доред, то зону ва буғумҳо муҳофизат шаванд.
- Аз парваришгар дар бораи муоинаи зону ва чашми волидайн бипурсед.
Омӯзиш ва иҷтимоикунонӣ
Спитси Ҷопонӣ зирак ва хушнудкунанда буда, бо усулҳои устувори мукофотӣ ва иҷтимоикунонии барвақт ба осонӣ омӯзиш мебинад.
Спитси Ҷопонӣ ба соҳиби худ зирак ва диққатнок аст, ки омӯзишро осон мегардонад, агар машғулиятҳо кӯтоҳ, устувор ва мукофотдор бошанд. Ин зот мехоҳад соҳибашро хушнуд кунад ва фармонҳоро зуд меомӯзад, аммо метавонад ҳассос бошад, аз ин рӯ ислоҳҳои сахт одатан натиҷаи баръакс медиҳанд. Азбаски зот ҳушёр ва пурсадост, кор дар боби идоракунии вағзании барвақт муфид аст, ҳамчунин иҷтимоикунонии васеъ, то бо одамон ва дигар ҳайвонот боэътимод бимонад.
Асосҳо
- Иҷтимоикунониро барвақт оғоз кунед ва кучукро ба одамони гуногун, ҷойҳо ва садоҳо шинос кунед.
- Аввал вокуниши боэътимод ба ном ва бозгаштро омӯзонед.
- Фармонҳои асосиро, ба монанди шин, истодан ва хоб дар машғулиятҳои кӯтоҳи ҳаррӯза бунёд кунед.
- Барои идоракунии вағзании огоҳкунанда, пеш аз он ки ба одат табдил ёбад, ишораи хомӯширо илова кунед.
- Танҳо мондани ороми якхеларо дар қадамҳои хурд машқ кунед, то аз стресси ҷудоӣ пешгирӣ шавад.
Насл ва парвариши кучукҳо
Спитси Ҷопонӣ одатан пас аз соли аввали ҳаёт ба балоғати насл мерасад, галаи хурд медиҳад ва муоинаи бодиққати саломатии волидайнро талаб мекунад.
Насли масъулонаи Спитси Ҷопонӣ аз волидайни аз ҷиҳати саломатӣ муоинашуда оғоз меёбад ва интизор шудан лозим аст, то ҳар ду саг аз ҷиҳати ҷисмонӣ ва рафторӣ ба балоғат расанд, ки одатан пас аз соли аввал ва аксаран то соли дуюм рух медиҳад. Ҳомиладории сагҳо тахминан 63 рӯз аз лаҳзаи бордоршавӣ давом мекунад. Ҳамчун зоти хурд, Спитси Ҷопонӣ одатан гурӯҳи начандон калон медиҳад, аксар вақт аз як то чор кучук, ки андозаи он вобаста ба саг фарқ мекунад.
Кучукҳо сафед таваллуд мешаванд ва дар ҳафтаҳои аввал барои гармӣ ва ғизо ба модар вобастаанд. Аз ширмакконӣ ҷудо кардан тахминан аз се то чор ҳафтагӣ оғоз мешавад, ва гала аз муносибати мулоим ва шиносоии барвақт бо манзараҳо ва садоҳои маъмулии хонагӣ баҳра мебарад. Кучукҳо одатан пас аз тахминан ҳашт ҳафта, вақте ки аз шир ҷудо шуда ва ваксинасозиро оғоз кардаанд, ба хонаҳои нав фиристода мешаванд. Парваришгарон бояд бемориҳои зону ва чашмро санҷанд ва кучукҳоро ба оилаҳое диҳанд, ки барои ҳамроҳи меҳрубон ва таваҷҷуҳхоҳ омодаанд.
| Меъёр | Арзиш |
|---|---|
| Балоғати насл | Одатан пас аз 12 моҳагӣ |
| Ҳомиладорӣ | Тахминан 63 рӯз |
| Андозаи маъмулии гала | 1 то 4 кучук |
| Аз шир ҷудокунӣ | Тахминан 3 то 4 ҳафта |
| Барвақттарин ба хонаи нав додан | Тахминан 8 ҳафта |
Сабти номи саги зоти Шпитси ҷопонӣ ва микрочипи он
Профили ройгони якумра барои саги зоти Шпитси ҷопонӣ-и шумо дар United Pet Club, бо микрочипи сабтшуда ва бе пардохти тамдид.
Сабти номи саги зоти Шпитси ҷопонӣ дар Тоҷикистон
Номи саги зоти Шпитси ҷопонӣ, санаи таваллуд ва як сурати равшанро нависед, рақами телефонатонро илова кунед ва нигоҳ доред. Ҳамин буд: ройгон имрӯз ва ройгон ҳамеша, ва рақами чип ҳар вақт омад, ҷояш тайёр аст. Сабти номи саг бо чип ва бе чип кор мекунад.
Духтури ветеринарӣ чипро мегузорад, аммо сабти рақам кори шумост ва чипи сабтнашуда ҳеҷ касро муаррифӣ намекунад. Микрочипро сабт кунед, ройгон дар нақшаи якумра: ҳар маркае қабул мешавад, навсозӣ пас аз кӯчидан пул намехоҳад ва сабт дар ҳар соат ҷавоб медиҳад, дар дохил ва хориҷи Тоҷикистон. Ҳисоби ройгон кушоед ва ҳарду корро имрӯз тамом кунед.
Чӣ тавр саги зоти Шпитси ҷопонӣ-ро дар Тоҷикистон сабти ном кунам?
Дар United Pet Club ҳисоби ройгон кушоед, маълумоти саги зоти Шпитси ҷопонӣ-ро бо як сурат нависед ва профилро нигоҳ доред. Тамоми умри саг ройгон мемонад ва рақами чипро баъдтар ҳам илова кардан мумкин аст.
Чӣ тавр микрочипи саги зоти Шпитси ҷопонӣ-ро сабт кунам?
Рақами понздаҳрақамаи чипро бо суроға ва телефонатон дар ҳисоби ройгон нависед. Нақшаи якумра ҳар марка чипро қабул мекунад ва барои навсозӣ ҳеҷ гоҳ пул намегирад.
Оё чип барои саги зоти Шпитси ҷопонӣ дар Тоҷикистон ҳатмист?
Феҳристи ҳатмии давлатӣ вуҷуд надорад. Маҳз барои ҳамин сабте, ки худатон месозед, ягона роҳи баргаштани саги гумшуда ба шумост, ва ин сабт дар United Pet Club ройгон аст.
Сабти номи саги зоти Шпитси ҷопонӣ чанд пул мешавад?
Ҳеҷ. Нақшаи ройгони якумра профил, сабти микрочип ва ҳамаи навсозиҳои ояндаро дар бар мегирад, бе пардохти солона.
Саволҳои зуд-зуд додашаванда
Саволҳои маъмул дар бораи Спитси Ҷопонӣ андоза, хислат, нигоҳубин, мӯҳлати умр, мувофиқат бо оила ва дастрасиро дар бар мегиранд.
Спитси Ҷопонӣ то чӣ андоза калон мешавад?
Ин зоти хурд аст. Сагҳои калонсол тахминан аз 30 то 38 см дар қад буда, вазнашон тахминан аз 5 то 10 кг аст, ва нарҳо одатан каме аз модаҳо калонтаранд.
Хислати Спитси Ҷопонӣ чӣ гуна аст?
Он меҳрубон, бозингар ва ба оилааш содиқ аст. Ин зот ҳушёр буда, нисбат ба бегонагон ё садоҳои ғайримаъмулӣ вағ мезанад, аммо пас аз қабули меҳмон дӯстона мешавад, на хашмгин.
Оё нигоҳубини Спитси Ҷопонӣ душвор аст?
Нигоҳубин мӯътадил аст. Мӯинаи сафед ду то се бор дар як ҳафта ва дар давраи резиши мавсимӣ ҳар рӯз шона карданро талаб мекунад, аммо гардро ба осонӣ мепартояд. Ин зот инчунин ба сайругашти ҳаррӯза ва ҳамроҳии мунтазам ниёз дорад.
Спитси Ҷопонӣ чӣ қадар умр мебинад?
Мӯҳлати одатии умр 12 то 16 сол аст. Нигоҳубини мунтазами байторӣ, беҳдошти дандон ва вазни солим ба умри дароз мусоидат мекунанд.
Оё Спитси Ҷопонӣ бо кӯдакон ва дигар ҳайвонҳо хуб муносибат мекунад?
Бале. Он одатан бо кӯдакон хуб муносибат мекунад ва агар дуруст шинос карда шавад, бо дигар саг ва гурба созгор аст, бахусус агар аз синни хурд иҷтимоӣ карда шуда бошад.
Оё Спитси Ҷопонӣ бисёр вағ мезанад?
Ин зот ҳушёр аст ва майл дорад ба омадани одамони нав ва садоҳо вағ занад. Омӯзиши барвақт, аз ҷумла ишораи хомӯшӣ, ва иҷтимоикунонии хуб вағзаниро идорашаванда нигоҳ медорад.
Оё пайдо кардани Спитси Ҷопонӣ осон аст?
Онҳо дар Ҷопон маъмуланд ва дар дигар кишварҳо низ пайравони устувор доранд, ҳарчанд дастрасӣ вобаста ба минтақа фарқ мекунад. Кор бо парваришгари боэътимод, ки волидайнро аз ҷиҳати саломатӣ месанҷад, тавсия дода мешавад.
From the community
Ask about the Шпитси ҷопонӣNo questions about the Шпитси ҷопонӣ yet. Be the first to ask.
Browse Dog breeds